Příručka pro cestující

Příručka pro cestující společnosti TransTempo

Příručka pro cestující

Jak si vybrat dopravce neboli předložte doklady!

Budete mít služební cestu nebo cestujete za zábavou? Nemůžete se rozhodnout s výběrem dopravce? Je to pravda, že dopravců poskytujících služby autobusové dopravy působí dnes na domácím trhu poměrně velké množství. Otázka ale je, zda všichni dopravci jsou oprávnění přepravovat cestujících? Není  žádným tajemstvím, že na ukrajinských spojích kromě oficiálních dopravců působí menší soukromí dopravci, kteří často nemají potřebná povolení a nezajišťují kvalitu poskytovaných služeb. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, komu svěřujeme naše životy a zdraví?

Služby osobní autobusové dopravy jsou předmětem povinného licencování. Proto při výběru dopravce vždy zkontrolujte, zda příslušný dopravce má platnou licenci, udělenou Ministerstvem dopravy Ukrajiny.

Povinně je také vyžadovaná dohoda s pojišťovnou o pojištění cestujících a zavazadel v době po dobu cesty. Zeptejte se, zda táto smlouva existuje a kdo je pojistitelem.

Zkontrolujte pasport spoje – tento dokument odkazuje na legitimitu dopravy na určité trase.

Důležité je také aby dopravce měl k dispozici potvrzení o účelu použití vozidla, přičemž dopravce může provozovat dopravu vlastními autobusy nebo také pronajatými vozidly.

Dalším kritériem, který odlišuje seriózní dopravní společnost od „lovců zisku“ je příjemná a zdvořilá obsluha na palubě – stevard/ka. Pamatujete si obvyklé hlášení „Prosíme nerušit řidiče za jízdy“? Samozřejmě při cestování MHD dokážeme se svými otázkami a potřebami několik minut počkat. Co ale máme dělat, pokud k nejbližší zastávce je hodina nebo více jízdy? V takových případech cestujícímu vždy pomůže stevard/ka. Povinnost služeb stevarda/ky v autobusové dopravě není stanovená žádným zákonem, nicméně kvalitní dopravce vždy zajištuje služby stevarda/ky na palubách svých vozidel.

Příprava na cestu:

 1. Oblečení na cestu musí být pohodlné, prodyšné a nemačkavé.
 2. Před odchodem z domu zkontrolujte, zda máte u sebe veškeré potřebné doklady, víza, cestovní pas apod.
 3. Do příručního zavazadla si vezmete pouze nejdůležitější cenné a osobní věci a také doklady.
 4. Aby noční cesta také byla pohodlná, je vhodné vzít sebou lehkou deku a malý polštářek.
 5. Doporučujeme cestujícím předem ověřit čas a místo odjezdu.
 6. Také doporučujeme cestujícím před cestou se pojistit.

Užitečné rady na úspěšnou cestu:

 1. V případě jakýchkoliv dotazů či návrhů, vznikajících v průběhu cesty, se můžete obrátit na řidiče autobusu nebo stevarda/ku.
 2. Kromě příručního zavazadla si také můžete vzít sebou 1 nebo 2 tašky nebo kufry.
 3. Autobusové sedačky lze polohovat v horizontální rovině, což Vám doporučujeme pro odpočinek v nočních hodinách.
 4. Za jízdy autobusu je zakázáno chodit po autobuse a stát v uličce.
 5. Pro zpestření cesty Vám nabízíme prohlednutí filmů, poslech hudby (8 kanálů), kávu a čaj.
 6. V případě potřeby můžete využit náš mobilní telefon (ceník u řidiče).
 7. Aby se předešlo problémům, ke kterým může dojít v průběhu dlouhých cest v důsledku intenzivního používání WC, doporučujeme Vám používat WC na autobusových nádražích a hraničních přechodech. Řidič nebo stevard/ka Vám řekne, kde se WC nachází a pomůže Vám s výměnou peněz.
 8. Nenechávejte příruční zavazadla a jiné cenné věci v autobuse bez dozoru na zastávkách – obsluha autobusu není odpovědná za jejich případnou ztrátu či odcizení.
 9. Kouření v autobuse je přísně zakázáno. Kouřit můžete na zastávkách každé 4 hodiny.
 10. Dávejte vždy pozor na čas, který řidič nebo stevard/ka stanoví pro jednotlivé zastávky. Pokud přijdete pozdě a nevrátíte se zpátky do autobusu ve stanovený čas, odpovědnost za zpoždění je zcela na Vás.

Tým TRANSTEMPO Vám přeje příjemné a nezapomenutelné zážitky z výletů na vysokorychlostních silnicích Evropy!